User Tag List

Results 1 to 5 of 5
Like Tree2Likes
  • 1 Post By sirandrewr
  • 1 Post By EvilTofu

Thread: $1 per day 3 meals challenge

  1. #1
    Junior Canuck
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    497
    Likes Received
    1469
    Trading Score
    0 (0%)



    0
    Can you eat in Canada for $1 per day.
    -Some very creative videos include hunting squirrels, rabbit, fish, foraging and restaurant challenges.
    -
    30 days with $30 is more realistic. Volunteering in exchange for food and leftovers. Buy carton of eggs, French bread, bags of rice & beans at a regular grocery store is filling and nutritious, Visiting fast food places for condiments.
    -E
    ating for free by using apps. Free items when you sign up for app. Birthday free food. Asking for free water. Collecting food from strangers. Free samples in stores. Online advertising of food places in exchange for free food. Found food walking along the sidewalk. Asking fast food employees for anything free. Free to almost free food on grocery store apps
    -weekly senior's day events.
    -Food banks and meal programs for eligible individuals and families.
    This thread is currently associated with: N/A
    HermanH likes this.


  2. #2
    Smart Canuck
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1,007
    Likes Received
    2826
    Trading Score
    0 (0%)




    Quote Originally Posted by sirandrewr View Post
    Can you eat in Canada for $1 per day.
    -Some very creative videos include hunting squirrels, rabbit, fish, foraging and restaurant challenges.
    -
    30 days with $30 is more realistic. Volunteering in exchange for food and leftovers. Buy carton of eggs, French bread, bags of rice & beans at a regular grocery store is filling and nutritious, Visiting fast food places for condiments.
    -E
    ating for free by using apps. Free items when you sign up for app. Birthday free food. Asking for free water. Collecting food from strangers. Free samples in stores. Online advertising of food places in exchange for free food. Found food walking along the sidewalk. Asking fast food employees for anything free. Free to almost free food on grocery store apps
    -weekly senior's day events.
    -Food banks and meal programs for eligible individuals and families.
    I can't do it for $1 (easily), but I might be close. I can do it for $3/day, comfortably and without huge effort.

    If you must volunteer or beg for food, that is 'cheating'. It would be the same to include theft of food or use of a food bank, in order to get below $1/day. IMO, only legally sustainable sources and methods open to everyone should be considered, when trying to make the $1 or $3/day goal.

    I harvest the city fruit trees every year and a neighbour's. Last time, it yielded over 800 pounds of apples. I made apple sauce of the ones I could not eat and froze them to eat over 2 years time. All my fruit/veg dietary requirement. All free.

    Also go a few hundred pounds of free public pears. No one else bothers to gather them.

    The underlying premise is: You cannot afford to eat anything that you have not cooked for yourself.
    My food may not befit a king, but I eat like a horse.

  3. #3
    Smart Canuck
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1,007
    Likes Received
    2826
    Trading Score
    0 (0%)




    Quote Originally Posted by HermanH View Post
    I do it for $100 / month. Here's how:

    Daily requirements:
    750mL dairy (or 6 slices of cheese)
    225g meat
    225g grains and cereals
    454g fruit vegetables

    Discounted dairy sells for $1/litre or $2 for 22 slices of cheese on sale. Daily cost $0.55
    RCSS 4x pounds lean turkey for $10 frozen = Daily cost $1.25
    Walmart discounted bread $0.61 / lb = $0.31 daily
    Walmart discounted fruit & veg (approx. $2 / 3 lb) = $0.66 daily

    $0.55
    $1.25
    $0.31
    $0.66

    $2.80 daily cost of food

    Anyone can do it. Most are just too lazy to care or bother. They would rather sit on the couch and whine about how unfair the world is, while they eat hugely expensive and unhealthy Pringles.
    https://forum.smartcanucks.ca/7240422-post11.html
    My food may not befit a king, but I eat like a horse.

  4. #4
    Smart Canuck
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    1,007
    Likes Received
    2826
    Trading Score
    0 (0%)




    Quote Originally Posted by HermanH View Post
    Walmart discounted fruit & veg (approx. $2 / 3 lb) = $0.66 daily
    Walmart is discontinuing its $1, $2, or $3 clearance bags for fruits and veggies. Need to re-think this part of the budget.
    Last edited by HermanH; Mon, Aug 28th, 2023 at 05:57 AM.
    My food may not befit a king, but I eat like a horse.

  5. #5
    Junior Canuck EvilTofu's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Brampton, Ontario
    Posts
    437
    Likes Received
    465
    Trading Score
    1 (100%)




    Have you tried "Too Good To Go" app?

    The bread deal from my local Metro cost $5.99+tax, often gives you enough food for a week. Last week, I got a full size Strawberry Rhubarbs pie, a bag of Garlic Toasts(about 680g), a bag of one-bite brownies, 6 bagels, 6 mid-size donuts, 2 asiago pretzels.

    The challenge of $1/day is perhaps nutrition. It's hard to get fruits and veggies. Bananas is usually the cheapest options, and it's about 25 cents each.

    $100 a month is perhaps more realistic.
    HermanH likes this.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •