User Tag List

Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3
Results 31 to 41 of 41
Like Tree170Likes

Thread: I would never pay more than $$$ for....

  1. #31
    2 tired 2 b creative here CanadianCouponCollector's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Ottawa
    Posts
    851
    Likes Received
    1551
    Trading Score
    3 (100%)



    Quote Originally Posted by Shwa Girl View Post
    well organized list:
    for apples, in the Fall, can get the for a really great price
    same with tomatoes and zucchini, when it's harvest time
    Yep! I'm trying to keep it current to the season I'm in, though. Which reminds me, I've forgotten to add corn cobs. lol
    Shwa Girl and Anna Michele like this.

  2. #32
    Smart Canuck
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    3,625
    Likes Received
    7554
    Trading Score
    0 (0%)




    I would never pay more than 1.99 per lb of grapes, more than .57 cents a pound for bananas, $2 for a box of cereal, $1 for shower gel.....

  3. #33
    Smart Canuck
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Winnipeg
    Posts
    1,808
    Likes Received
    1222
    Trading Score
    174 (100%)



    This is very interesting. You also have to consider where you live. In MB prices are much higher than ON for example.
    LF: kashi from websaver and 50 cents any cereal printout
    FT: Mann's veg and more! Check out my tradelist/wishlist

  4. #34
    Senior Canuck
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Guelph
    Posts
    607
    Likes Received
    355
    Trading Score
    166 (100%)



    Yes, I agree that many places are different in regard to their prices. I am currently in Shippagan, NB and a 1-lb clamshell of strawberries is $4.99, a pineapple $5.29, for example. Needless to say I will be waiting to go back to Ontario to purchase them for $2 or less....

  5. #35
    Smart Canuck tobiwobi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Ontario
    Posts
    1,005
    Likes Received
    1216
    Trading Score
    10 (100%)




    $0 - manual toothbrush, sandwich bags, garbage bags, magazines

    $0.50 - soap, deo, air fresheners/smellies

    $1-1.50 - haircare, body wash, body lotions, razors, cleaning trigger sprays, condiments (mustard, ketchup, other sauces, etc.)

    $2- 2.50 - eggs, laundry detergent, fabric softener, box of cereal, jam

    $3.00-4.00 - milk, coffee
    Shwa Girl, Anna Michele and momi like this.

  6. #36
    Mastermind Shwa Girl's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Ontario
    Posts
    24,332
    Likes Received
    41090
    Trading Score
    7 (100%)




    Quote Originally Posted by AmandaPantz View Post
    Yes, I agree that many places are different in regard to their prices. I am currently in Shippagan, NB and a 1-lb clamshell of strawberries is $4.99, a pineapple $5.29, for example. Needless to say I will be waiting to go back to Ontario to purchase them for $2 or less....
    maybe frozen strawberries are cheaper
    maybe canned pineapple is cheaper
    leymi15, Anna Michele and momi like this.

  7. #37
    Smart Canuck tobiwobi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Ontario
    Posts
    1,005
    Likes Received
    1216
    Trading Score
    10 (100%)




    Quote Originally Posted by FallenPixels View Post
    For dishwasher detergent, Finish offers MIRs so often not sure why anyone would be paying for them
    Because eventually you run out of the ones you got for free.

  8. #38
    Smart Canuck tobiwobi's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Ontario
    Posts
    1,005
    Likes Received
    1216
    Trading Score
    10 (100%)




    Prices vary so much across country though - I was on a 2 week vacation in beautiful Nova Scotia and I would say produce is twice as much or more as in Ontario and most groceries are more expensive. I had a little house right on the ocean and did my own grocery shopping and cooking, and could not believe the prices over there in grocery stores. So I don't think we can do one thread for everyone.

  9. #39
    Senior Canuck
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    Guelph
    Posts
    607
    Likes Received
    355
    Trading Score
    166 (100%)



    Tis ok, I am only here for 6 weeks anyway. And I tried no-name frozen veg in a stir fry, this being after a full year of buying fresh all the time. Needless to say I was not impressed, but can deal for the 6 weeks lol
    Shwa Girl likes this.

  10. #40
    Mastermind Anna Michele's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    SOUTHERN ONTARIO
    Posts
    23,594
    Likes Received
    31499
    Trading Score
    551 (100%)




    Forgot about this thread thanks for linking it @Shwa Girl
    I would never pay more than $1 for 1L chocolate milk
    Last edited by Anna Michele; Tue, Oct 21st, 2014 at 08:53 PM.
    JOIN NOW WIN BIG in the Survivor Pool starting in the Spring
    Season 40 Winners At War
    https://forum.smartcanucks.ca/435852...a/#post7022499

  11. #41
    Mastermind Shwa Girl's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Ontario
    Posts
    24,332
    Likes Received
    41090
    Trading Score
    7 (100%)




    Quote Originally Posted by Anna Michele View Post
    Forgot about this thread thanks for liking it @Shwa Girl
    I would never pay more than $1 for 1L chocolate milk
    good idea
    hopefully it will be $0.75 for the new 750 ml chocolate milk
    Anna Michele and Arvilish like this.

Page 3 of 3 FirstFirst 1 2 3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •