User Tag List
Results 1 to 15 of 41
-
Fri, May 16th, 2014, 02:04 PM #1
- Join Date
- Jan 2012
- Location
- SOUTHERN ONTARIO
- Posts
- 23,594
- Likes Received
- 31499
- Trading Score
- 551 (100%)
This is a new thread CpnAimsley originally started back in 2011
( http://forum.smartcanucks.ca/204160-...an-1-a-canada/ )
It is a great thread to have and there are many more coupons and hot deals readily available nowadays through coupons, rebate apps and pricematching.
This thread will help us with our pricing..if we think we're getting a good deal on something we might find out we could actually get an ever BETTER deal.
PS...Item does not have to be $1...it could be any dollar amount...and cost per/load/sheet/mL are welcome too...please include formulasThis thread is currently associated with: N/ALast edited by Anna Michele; Fri, May 16th, 2014 at 02:09 PM.
JOIN NOW WIN BIG in the Survivor Pool starting in the Spring
Season 40 Winners At War
https://forum.smartcanucks.ca/435852...a/#post7022499
-
-
Fri, May 16th, 2014, 02:09 PM #2
- Join Date
- Jan 2012
- Location
- SOUTHERN ONTARIO
- Posts
- 23,594
- Likes Received
- 31499
- Trading Score
- 551 (100%)
I never pay more than $1 for tooth brush/paste, loose fruits and veggies/lb, school supplies, art n crafts, seasonal items i could go on forever
ALSO mentioned
pasta, laundry soap, dish soap, deodorant, shampoo & conditioner, pasta, body wash, razors, cleaners, barsoap, spray cleaners, candles/fresheners, sandwich bags, shaving cream, plastic wrap, tinfoil, mustard, relish, salad dressing, canned veggies etc etc etcJOIN NOW WIN BIG in the Survivor Pool starting in the Spring
Season 40 Winners At War
https://forum.smartcanucks.ca/435852...a/#post7022499
-
Fri, May 16th, 2014, 03:02 PM #3
- Join Date
- Jan 2012
- Location
- Ontario
- Posts
- 1,395
- Likes Received
- 1655
- Trading Score
- 41 (100%)
I would never pay ANYTHING for manual toothbrushes!
My Tradelist and Wishlist
Join the Purell Loyalty Program for easy rewards such as gift cards and coupons!
Get FREE Men's Boxers when 1O friends sign up http://www.comfortableboxers.com?kid=55D9S
-
Fri, May 16th, 2014, 08:26 PM #4
- Join Date
- Nov 2011
- Location
- like the name says
- Posts
- 10,408
- Likes Received
- 15275
- Trading Score
- 159 (100%)
Never more than $1.99 for a tub of yogurt. Never more than $3-4 for ice cream. $3 for Frozen pizza.
Never more than $1 for cleaning chemicalsApply every possible promo code to your cart, at every store that you visit (and get points for cash back on top of that?). It's sweet and easy with HONEY.
Always use Ebates and get cash back at over 600 online stores! Use this link to get $5, FREE
-
Fri, May 16th, 2014, 09:55 PM #5
- Join Date
- May 2012
- Location
- Barrie Ontario area
- Posts
- 204
- Likes Received
- 424
- Trading Score
- 50 (100%)
Never more than 20 cents per regular size roll of toilet paper.
-
Sat, May 17th, 2014, 02:47 AM #6
- Join Date
- Mar 2013
- Location
- Dreamland,Ontario
- Posts
- 3,046
- Likes Received
- 10173
- Trading Score
- 2 (100%)
Interesting!!!
-
Sat, May 17th, 2014, 07:08 AM #7
- Join Date
- May 2010
- Location
- Hamilton, ON
- Age
- 47
- Posts
- 23,532
- Likes Received
- 14272
- Trading Score
- 254 (100%)
This is great
I won't pay more than $4 for 500g of cheese. Toothbrushes and toothpaste my goal is to not pay anything and haven't for 5 years. I am on board with many other things mentioned above, like the yogurt. I won't pay more than .99 for lettuce, or peppers per pound, bagged salad, coleslaw, $1.99 for 10lbs of potatoes...hmmm i could do this all day lol. Oh, cereal, if I have to pay for it lol, i usually won't pay more than about $1 a box, $1.49/lb for lean ground beef, haven't paid anything for pasta in several years.
-
Sat, May 17th, 2014, 09:08 AM #8
-
Sat, May 17th, 2014, 10:32 AM #9
- Join Date
- Nov 2011
- Location
- Vancouver Island
- Posts
- 1,305
- Likes Received
- 1127
- Trading Score
- 209 (100%)
I won't pay anything for....yogurt! Or toothbrushes/toothpaste, dishwasher tabs, laundry soap, deodorant, shampoo/cream rinse and so much more! I am have to change that now that stacking went kapooooof tho....teehee.
i won't pay more then $1.50 for goldfish, $1.50 for granola bars (both are lunch box staples in our house), $2.50/lb for most good meats (roasts, steaks....)
j
-
Sat, May 17th, 2014, 12:31 PM #10
Great thread
I won't say I *never* but VERY, VERY rarely would I pay more than $1 for: Deodorant, Bar Soap, Body Cream, Dish Soap, Cleaning Supplies, Toothbrushes (usually get them free), Razors (still working on my stash I got for free when I joined SC), Shave Cream, Mustard, BBQ sauce, Spaghetti sauce, Napkins,
I rarely pay more than $2 for: Yogurt, Granola Bars, Lunch Snacks, Bread, Sugar, Eggs, Cheez Whiz, Cereal, Ice Cream/Frozen Treats, Freezer Bags, Children's Advil, Listerine, Mouthwash, Dryer Sheets
I rarely pay more than $3 for: Toilet Paper, Ketchup, Frozen Pizza, Tide Laundry Soap, Sunscreen, Bug Spray
-
Sat, May 17th, 2014, 12:46 PM #11
- Join Date
- Mar 2009
- Location
- Bedford, NS
- Age
- 48
- Posts
- 3,196
- Likes Received
- 2392
- Trading Score
- 0 (0%)
It's funny because when I am out shopping and I see someone about to buy something that I know they can get elsewhere for less, I tell them
Most thank me and put the item back.
-
Sat, May 17th, 2014, 03:38 PM #12
- Join Date
- Jun 2011
- Location
- Montreal, QC
- Posts
- 814
- Likes Received
- 869
- Trading Score
- 98 (100%)
This is a great idea! I know how much I'm willing to pay for toiletries and household items, but I haven't calculated for food and pantry items. So it's great to have something to benchmark against, thank you ladies!!
-
Sat, May 17th, 2014, 04:54 PM #13
- Join Date
- Jan 2009
- Location
- SouthCentral Ontario
- Posts
- 12,621
- Likes Received
- 27338
- Trading Score
- 184 (100%)
Thanks! I've been thinking that we should calculate the price per gram of dry cereal. Often I will see a deal posted only to find that the size is very small. I try to get Kashi cereal for less than $2.00
-
Sat, May 17th, 2014, 05:05 PM #14
- Join Date
- Jan 2012
- Location
- SOUTHERN ONTARIO
- Posts
- 23,594
- Likes Received
- 31499
- Trading Score
- 551 (100%)
If you all like we can make the thread a wiki and we can keep an updated list of cost per unit/lb/diaper as well as a stock up price chart.
Sent from my GT-S7560M using TapatalkJOIN NOW WIN BIG in the Survivor Pool starting in the Spring
Season 40 Winners At War
https://forum.smartcanucks.ca/435852...a/#post7022499
-
Sat, May 17th, 2014, 05:38 PM #15
- Join Date
- Feb 2012
- Location
- Lower Mainland, BC
- Posts
- 113
- Likes Received
- 97
- Trading Score
- 4 (100%)
Just wondering what you consider to be regular price and best deal for dishwasher detergent, laundry soap based on per load? Which is cheaper? Powder, liquid or tabs? Thanks. I live in BC btw. Also interested to know prices of garbage bags, coffee filter, hand dish soap, facial tissue, paper towel and other common household items. I've been couponing on and off but I find it a challenge because I'm not the main household shopper. I give them coupons but sometimes they don't use them. They don't seem to mind paying extra for convenience too. Whereas I would go from store to store or price match if I can.
Thread Information
Users Browsing this Thread
There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)